Wsparcie klienta:eshop@protibet.pl
Waluta
PLN
Language
Język polski

Współpracujące organizacje

Wybieramy produkty, aby wspierać inne lokalne lub międzynarodowe projekty i działania wspierające Tybetańczyków.


Współpracujemy z następującymi partnerami:

Norbulingka – to instytut zajmujący się ochroną kultury tybetańskiej. Szkoli, edukuje i tworzy środowisko pracy dla Tybetańczyków. Tworzy środowisko, w którym społeczność tybetańska i wartości rodzinne mogą przetrwać. Przekazuje świadomość tybetańskich wartości w sztuce i literaturze oraz łączy tradycyjną kreatywność z nowoczesnymi elementami. Więcej tutaj…

 

Gu-Chu-Sum – to organizacja non-profit pomagająca tybetańskim uchodźcom politycznym w Indiach. Od 1991 roku poprawia warunki życia osób, którym po wyjściu z więzienia udało się opuścić Tybet i przedostać się do Indii. Organizacja zapewnia im przede wszystkim żywność, schronienie, wsparcie finansowe, opiekę medyczną, edukację, ale także wsparcie psychologiczne i pracę.

Organizacja powstała w mieście Dharamsala, gdzie w głównej siedzibie, poza biurem, mieści się centrum edukacyjne, restauracja i pracownia krawiecka. W warsztacie zatrudnionych jest obecnie dwadzieścia dwa tybetańskich mężczyzn i kobiet. Tradycja miesza się tu z nowoczesnością, lokalni pracownicy szyją nie tylko tradycyjną tybetańską odzież i dodatki, ale także nowoczesne produkty nadające się na eksport. Dzięki temu wspierają swoje rodziny i mają szansę na powrót do normalnego życia.

Obecnie organizacja Gu-chu-sum liczy ponad 500 członków, a niektórzy z nich zajmują się także monitorowaniem więźniów politycznych i łamania praw człowieka w Tybecie. Publikują także czasopismo o nazwie Tibetan Messenger. Organizują działania i kampanie uświadamiające o charakterze edukacyjnym.

Nazwa ruchu Gu-chu-sum przetłumaczona z tybetańskiego oznacza 9-10-3 i nawiązuje do miesięcy, w których miały miejsce największe antyrządowe demonstracje lat 80-tych. Podczas demonstracji w Lhasie we wrześniu i październiku 1987 r. oraz w marcu 1988 r. wielu uczestników zostało zaatakowanych, a także aresztowanych i skazanych na prace przymusowe.

Życie byłych więźniów politycznych nawet po przybyciu do Indii nie jest łatwe. Borykają się z brakiem środków, mają trudności z integracją ze społeczeństwem i znalezieniem pracy. Często potrzebują także opieki medycznej, ponieważ ich zdrowie uległo pogorszeniu w wyniku przebywania w więzieniu. Na początku lat 90. sami byli więźniowie postanowili zmienić tę sytuację i dlatego założyli organizację Gu-chu-sum.Życie byłych więźniów politycznych nawet po przybyciu do Indii nie jest łatwe. Borykają się z brakiem środków, mają trudności z integracją ze społeczeństwem i znalezieniem pracy. Często potrzebują także opieki medycznej, ponieważ ich zdrowie uległo pogorszeniu w wyniku przebywania w więzieniu. Na początku lat 90. sami byli więźniowie postanowili zmienić tę sytuację i dlatego założyli organizację Gu-chu-sum.

Źródło: www.gu-chu-sum.org 

 

Tibetan Children Villages – organizacja, która powstała w 1960 roku jako pomoc dla dzieci uchodźców z Tybetu, których z roku na rok jest coraz więcej. Sieć wiosek na wygnaniu zapewnia uchodźcom obiekty zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe, a także edukację i życie w harmonii z tybetańską kulturą, tradycjami i wartościami. Produkty zakupione w warsztatach sieci TCV będą wspierać ich działanie. Więceje tutaj...